Preskočiť na obsah Přeskočit levý panel Přeskočit na patičku

O obci

Necelé tři kilometry na západ od Mnichova Hradiště, na druhém břehu Jizery, leží obec Klášter Hradiště nad Jizerou. Její dominantou je bezesporu pivovar, jež pyšně shlíží na vesnici i okolí.. On to nebyl vždycky pivovar – některé jeho části vypadají spíš jako zámek…

Již koncem 12. století stál na ostrohu nad Zábrdkou cisterciácký klášter, ze kterého však do dnešních dnů dožily jen nepatrné zbytky zdiva. Tento klášter byl již v první polovině 15. století dobyt a vypálen Oberity a na jeho místě byl vystavěn renesanční zámek. Do tohoto komplexu byl v polovině 19. století nastěhován pivovar.
Je tu však i řada dalších významných historických památek, jako například kostel Narození Panny Marie či nedaleká barokní socha svatého Jana Nepomuckého. Nezapomenutelnou estetickou součástí obce jsou díla, vytvořená po uspořádání mezinárodního sochařského setkání, volně umístěná v krajině.
Podle posledního sčítání lidu v roce 2011 má obec 887 obyvatel, jejichž počet v obci neustále stoupá, a to díky možnostem nové zástavby.
Co se týče občanské vybavenosti, je v obci základní a mateřská škola, pošta, obecní úřad, hostinec, koupaliště, sportoviště s tenisovými kurty a hřbitov. Rovněž je tu skládka tuhých domovních odpadů, veřejný vodovod a byla provedena plynofikace obce.
Dopravní obslužnost obstarávají autobusové linky ze čtyř směrů. Působí tu také několik soukromých podnikatelských firem různého zaměření i zemědělství.